«Відсутність єдності поміж християнами, це прояви нашої слабкості та відсутність любові» – сказав єпископ ольштинсько-гданський Аркадій Трохановський звертаючись до присутніх в ольштинському грекокатолицькому соборі у неділю 19 січня.
Нагодою до зустрічі вірних різних конфесій була спільна молитва на початок Тижня Молитов за Єдність Християн. Ієрарх продовжуючи думку сказав, що бажанням Ісуса є, щоб ми були разом. «Екуменізм, який став спільним завданням для християн приймає різний характер. Найближчий нам, практичний екуменізм, бачимо у щоденному житті, це мішані подружжя, сусідство, чи професійна робота.» – сказав владика Трохановський. Сучасний екуменізм прирівняв до основних життєви потреб людини: «Це прояв дихання двох легенів, східнього та західнього». Ольштинський владика також підкреслив, що великим бажанням є, щоб екуменізм був діалогом молитви та серця. Додав, що вже майже від трьох років триває співпраця різних Церков та релігійних спільнот у допомозі втомленій війною Україні. «Протистоячи зла прагнемо дати доказ нашої віри. Хай цей сертифікат спільної віри буде сертифікатом спільної допомоги людям у потребі та буде знаком для світу» – сказав на закінчення владика. Греко-католики, разом з іншими запрошеними предстваниками різних церков, в ольштинському соборі молилися українською та польською мовами.
Спеціальним гостем зустрічі був отець професор Ярослав Москалик, з кафедри систематичної теології Університету ім Адама Міцкевича в Познані. Професор у проповіді пригадав фрагмент євангеліє св. Івана, у якому написано про розмову Ісуса з Мартою, яка ридає після смерті свойого брата Лазаря. «Коли говоримо про віру, ми ніколи не можемо забувати, що стоїмо перед євангелієм, як перед найвижчим судом та складаємо екзамен з нашої віри» – сказав отець Москалик. Професор у своїй проповіді також питає, на скільки ми, як християнська спільнота є ми ще християнами, а може вже стали на кшталт карикатури християнства? Священник у своїй проповіді додав, що нас покликано також до спільного впізнання себе та розуміння. Отець Москалик пригадав також, що в цьому році не можемо забувати про дві важливі дати, 1700-річчя І вселенського собору в Нікеї, коли було покладено фундамент нашої спільної віри та визначено нашу приналежність до церкви. Чергова важлива дата, як сказав професор, це 25-річчя підписання спільної декларації Католицькою Церквою та спільнот об»єданих у Польську екуменічну раду про взаємовинання тайни хрещення. Як сказав отець Москалик, «остаточно вирішено відштовхнути від себе спокуси повторювання, виправлення, поповнення чогось, що є одноразовим актом і не вільно його повторювати».
Єпископ Ольштинсько-Ґданський Аркадій Трохановський запросив до участі в екуменічному богослужінні, серед інших, архиєпископа Юзефа Ґужинського, митрополита вармінського. Архиєпископ згадав одну з постанов минулорічного XVI синоду католицької Церкви, де про екуменізм дуже багато згадувалося. Архиєпископ Гужинський, сказав, що Синод у спільному окументі записав, що причасття, у розумінні дарів «має ключове значення в дорозі до повної та видимої єдності між усіми церквами та християнськими спільнотами та є знаком єдності в вірі та любові Христа, яка підтримує вірогідність та взаємодію християнської думки. Святий Іван Павло ІІ говорив про це у екуменічному діалозі» – додав архиєпископ Гужинський. «То що можемо зробити, ми повинні зробити разом. Щоб бажання, яке має кожен з нас, який вірує у Христа, щоб він став зрозумілим, був принятий, як збавитель світу і то, чого він прагне чинити у серцях своїх вірних здійснювалося, а ми його слуги вміли спільно це діло з його волі виповнювати.» – сказав архиєпископ Гужинський.
Слово від імені Євангельської Церкви Аугсбурського Сповідання сказав єп. Павло Гозе. Згадав про 500-річчя існування лютеранізму та його початки на цій землі. «Цей лювілей є нашою радісттю, але також нашим спільним святкуванням, до якого прагнемо всі церкви та спільноти запрошувати». Єп. Гозе додав, що важливим є, щоб ми, як різні церкви давали спільне свідоцтво та спільно відповідали на це питання поставлене до однієї з сестер Лазаря, «Чи віриш у це?». Подовжуючи сказав, що важливим є, щоб відповідаючи на це питання не творити карикатури християнства, але щоб ідучи за Христом давати іншим докази віри. Єп. Гозе пригадав, що усі присутні молилися також за мир в Україні, для нас усіх та в Європі й світі. «Якщо мріємо про єдність, не може бути в наших головах бажання прямувати до війни та ненависті. Якщо прагнемо миру мусимо творити єдність.» – завершив єп. Гозе.
До вірних в ольштинському соборі звернувся також отець Вальдемар Еггерт, суперінтендент Мазурського округу Євангельсько-Методистичної Церкви, парох у Оструді. Отець зізнався, що вперше присутній в ольштинському грекокатолицькому соборі. «Це є прекрасне, що перед Христом можемо проявляти свю єдність». «Согодні в особливий спосіб досвідчуємо цієї єдності, бо як церкви, як спільноти парафіальні розсіяні по вармінській та мазурській землях, шануємо себе однин одного.» – сказав отець Еггерт та додав, «хай це сьогоднішній доказ віри, у вигляді палаючих ліхтарів, буде нами несений на знак цього, що можемо бути в одному місці, біля ніг нашого коханого Збавителя».
Від імені баптистської спільноти голос забрав пастор Християн Баптистів Густав Цесляр. «Попри цієї різноманітності, є щось, що нас єднає, чого ми є учасниками, це Боже Царство.» І додав що може статися коли відсутні у житті бажання поєднання та діалог. «Бажаю собі та кожному з вас, щоб світ у якому живемо, ми доказували що хочемо бути божими синами, проявляючи це миром, поєднанням, добрим словом, заохочуючи до віри» – заврешив слово пастор Цесляр.
Крім вище згаданих осіб присутніми були також отець Лукаш Стахелєк, парох парафії Євангельської Церкви Аугсбурського Сповідання в Ольштині, отець Павел Рабчинський, референт до справ екуменізму у Вармінській метрополії, отець Іван Галушка, парох грекокатолицького собору в Ольштині, отець Станіслав Тарапацький, бувший парох грекокатолицької парафії в Ольштині, отець Роман Ференц, секретар Грекокатолицької курії в Ольштині та сестри зі Згромадження Сестер Служебниць НДМ. Серед мирян пристуніми були між іншими професор Марко Мельник, культурознавець з Вармінсько-Мазурського Університету та Віктор Марек Лейк, бувший повноважений маршалка вармінсько-мазурського воєвідства до справ національних та етнічних меншин.
На закінчення екуменічного боігослужіння подякував прибулим за спільну молитву Єпарх Ольштинсько-Ґданської Єпархії Владика Аркадій Троханлвський.
Редакція: www.cerkiew.eu
Фото: Іван Курій