Od 1999 – co roku 22 stycznia Ukraina obchodzi Dzień Jedności. Oficjalnie święto to zostało ustanowione dekretem prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy „O dniu jedności Ukrainy” z 21 stycznia 1999 roku.

To święto na szczeblu państwowym po raz pierwszy obchodzono w Ukrainie w 1999 roku na mocy dekretu czynnego prezydenta. Jednak w 2011 r. dekretem prezydenta Wiktora Janukowycza Dzień Jedności odwołano na szczeblu oficjalnym, a także odwołano Dzień Wolności 22 listopada – zamiast nich ustanowiono Dzień Jedności i Wolności 22 stycznia.

Dzień Jedności Ukrainy został przywrócony do kalendarza w 2014 roku dekretem prezydenta Petra Poroszenki

22 січня  — День Соборності України

Від 1999 – щороку 22 січня Україна відзначає День Соборності. Офіційно це свято було встановлено Указом Президента України леоніда Кучми “Про День соборності України” від 21 січня 1999 р.

Це свято на державному рівні Україна вперше відзначили в 1999 році після указу чинного президента. Однак в 2011 році указом президента Віктора Януковича День Соборності був скасований на офіційному рівні, як і День Свободи 22 листопада – замість них 22 січня був заснований День Соборності і Свободи.

Свято День Соборності України повернуло до календаря у 2014 р. указом президента Петра Порошенка.

(бт)

*          *          *

22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки (об’єднання) Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки в єдину незалежну державу. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». Цей день став символом українського державотворення, втілив соборницькі прагнення українців щодо консолідації в одній державі.

Соборність – це…

…єдність, неподільність усіх територій України, духовна єдність українців, які проживають на території України, а також єдність усіх громадян України незалежно від національності та віросповідання, спрямована на утвердження справжнього суверенітету і незалежності України, побудову процвітаючої демократичної національної держави (стаття 6 Закону України “Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності”).

Термін «соборність» має кілька значень. Передусім, це й об’єднання в одне державне ціле всіх земель, населених конкретною нацією на суцільній території; духовна консолідація всіх жителів держави, це й згуртованість громадян, незалежно від їхньої національності. Термін «соборність» включає в себе єдність і згуртованість.

(Український Інститут Національної Пам’яті)