W dniach 15–18 maja 2025 roku odbyła się pielgrzymka do Jarosławia, zorganizowana przez ks. Igora Hubacza. W wydarzeniu wzięło udział ponad 40 osób – parafian z Pasłęka, Olsztyna, Dzierzgonia, Ornety i Braniewa.
Dzień pierwszy – Lublin: modlitwa i świadectwo
Pielgrzymkę rozpoczęliśmy Boską Liturgią w cerkwi św. Jozafata w Lublinie, gdzie serdecznie przywitał nas ks. mitrat Stefan Batruch. Po Liturgii odwiedziliśmy Zamek Lubelski z przepiękną kaplicą św. Trójcy, a następnie Greckokatolickie Seminarium Duchowne, którego historię przedstawił nam ks. rektor Bogdan Pańczak. Wzruszającym punktem programu była również wizyta pod pomnikiem bł. Emiliana Kowcza, Proboszcza Majdanka – niezłomnego świadka wiary.
Dzień drugi – Chotyniec, Młyny i pierwsze modlitwy w Jarosławiu
Kolejnego dnia udaliśmy się do Chotyńca, gdzie odwiedziliśmy drewnianą cerkiew z 1615 roku, wpisaną na listę UNESCO. Naszym przewodnikiem był p. Izydor Kaczmar – świadek historii tej świątyni. W cerkwi odsłużony został Mołebeń, a słowo do pielgrzymów wygłosił ks. Paweł Berezka, który wraz ze swoimi pielgrzymami tego dnia podróżował z nami.
Z Chotyńca udaliśmy się do miejscowości Młyny, gdzie odsłużyliśmy Panachydę na mogile ks. Mychajła Werbyćkoho – autora melodii hymnu Ukrainy. Po modlitwie wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy.
Wieczorem wzięliśmy udział w uroczystościach w cerkwi w Jarosławiu. Modliliśmy się przed cudowną ikoną Matki Bożej Bramy Miłosierdzia. Wielkim Nieszporom z Łytią przewodniczył Metropolita Przemysko-Warszawski, ks. abp Eugeniusz Popowicz. Mołebeń odśpiewali parafianie z Pasłęka – co było dla nas wielkim wyróżnieniem. Po nocnej Boskiej Liturgii odbyła się procesja z pochodniami oraz uroczyste przejście przez drzwi jubileuszowej świątyni.
Dzień trzeci – Uroczystości centralne w Jarosławiu
W sobotę uczestniczyliśmy w głównych uroczystościach ku czci ikony Bramy Miłosierdzia. Pontyfikalnej Boskiej Liturgii przewodniczył Metropolita Teodor Martyniuk z Tarnopola. Współkoncelebrowali Metropolita Eugeniusz Popowicz, bp Arkadiusz Trochanowski, bp Piotr Kryk oraz liczne duchowieństwo z trzech naszych eparchii.
Wśród pielgrzymów panowała atmosfera duchowego uniesienia – była to prawdziwa uczta modlitwy i spotkania z żywym Kościołem. Wielkim zaszczytem było dla mnie – jako duszpasterza grupy – uczestnictwo w procesji z kopią cudownej ikony.
Po uroczystościach mieliśmy możliwość poznać uroki miasta. Odbywająca się tego dnia Noc Muzeów pozwoliła naszym pielgrzymom odwiedzić jarosławskie podziemia, ratusz oraz wieżę ratuszową – dostępną dla zwiedzających tylko raz w roku.
Dzień czwarty – Przemyśl: powrót do źródeł
W ostatnim dniu naszej pielgrzymki nawiedziliśmy Archikatedralny Sobór Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Podczas Boskiej Liturgii homilię wygłosił opiekun pielgrzymów – ks. Igor Hubacz. Proboszcz katedry, ks. mitrat Bogdan Stepan, serdecznie powitał naszą grupę, a po Liturgii opowiedział historię świątyni. Spotkaliśmy się także z ks. abp. Eugeniuszem Popowiczem, który rozpoznał wiele znajomych twarzy i z serdecznością pozdrowił każdego pielgrzyma.
Nieocenioną pomocą tego dnia służyła nam również p. Maria Ficak, która oprowadziła nas po Przemyślu i opowiedziała o jego niezwykłej historii. Wizytę w mieście zakończyliśmy w Domu Ukraińskim, gdzie przyjął nas p. Igor Horkiw. Opowiedział nam o działalności tego miejsca, a na pielgrzymów czekała kawa i ciasto dla pokrzepienia.
Z Przemyśla udaliśmy się do Pawłokomy – miejsca szczególnego. Tam modliliśmy się Panachydą nad mogiłą 366 niewinnych ofiar tej miejscowości. Troparion Paschy, który wybrzmiał w tym miejscu, miał wyjątkowo przejmujący wydźwięk.
Ostatnim punktem naszej drogi był Łańcut. Przyjął nas p. Jarosław Giemza – kierownik działu sztuki cerkiewnej Muzeum – który zaprezentował nam niezwykłe ikony i podzielił się ich historią.
Szczęśliwi i napełnieni łaską powróciliśmy do naszych domów w poniedziałek nad ranem.
Bogu niech będą dzięki za ten święty czas oraz za wszystkich pielgrzymów!