23 вересня 1872 р. у с. Білявинці (Тернопільська обл.) народилася Соломія Крушельницька, співачка (лірико-драматичне сопрано), виконавець провідних партій на сценах Рима, Мілана, Неаполя, Парижа, Петербурга, популяризаторка української музичної культури. Померла у Львові 16.11.1952.

Народилася 23 вересня 1872 року в селі Білявинці на Тернопільщині в родині греко-католицького священника. Її дитинство пройшло в сусідньому селі Біла, куди незабаром переїхала вся родина: батько, мати й восьмеро дітей. Музика ввійшла в життя Соломії з раннього дитинства, з колискових пісень матері.

У 1893 році Крушельницька з медаллю закінчила консерваторію й з успіхом дебютувала на сцені Львівської опери. Ставши солісткою оперного театру, Соломія вирішила не зупинятися на досягнутому й восени того ж року поїхала до Мілану, аби продовжити музичну освіту. Своїм голосом і артистизмом вона відразу ж звернула на себе увагу педагогів і заслужила «звання» «найталановитішої та найбільш вихованої» серед усіх учениць міланської школи бельканто.

Через рік молода вокалістка вже співала провідні партії в оперних театрах Італії, де швидко завоювала любов і вдячність публіки. Звістка про це дійшла до рідного Львова, і незабаром керівництво міської опери запросило Крушельницьку на гастролі. Пробувши на батьківщині п’ять місяців, восени 1894 року Соломія повернулася до Італії продовжувати навчання. Слава Крушельницької рознеслася по всіх країнах Європи.

Виступаючи з тріумфом у Варшаві, Соломія також кожен рік виїздила на гастрольні виступи до Петербургу, де співала в складі італійської трупи в Маріїнському театрі разом з Карузо, Баттістіні, Аримонді, Куччині і Сільвестрі.

В 1939 році після смерті чоловіка (в 1910 році вийшла заміж за італійського адвоката Чезаре Риччоні) Крушельницька вирішила назавжди повернутися на батьківщину і переїхала до Львова. Поїхати до Італії нова влада забороняла, більше того, власний будинок у Львові конфіскували.

Померла вона 16 листопада 1952 року у Львові й була похована на Личаківському кладовищі неподалеку від могили свого друга Івана Франка. Могила Соломії Крушельницької — одна з найвідоміших скульптурних груп кладовища. На неї Орфей з арфою у руці — символ музики, якій вона присвятила своє життя. Авторка пам’ятника — Теодозія Бриж.

За матеріялом:

dovidka.biz.ua