W cerkwi greckokatolickiej pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Elblągu zaśpiewał reprezentacyjny chór męski Związku Ukraińców w Polsce Żurawli.

Modlitewne spotkanie w sobotni wieczór w cerkwi greckokatolickiej pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela rozpoczęło się nabożeństwem ekumenicznym pod przewodnictwem bp. Arkadiusza Trochanowskiego, biskupa eparchii olsztyńsko-gdańskiej.

Koncert kolęd, jaki rozpoczął się po nabożeństwie, dla członków chóru Żurawli był szczególny. Nazwali go trudnym koncertem, ponieważ ciężko śpiewać z należytą radością w chwili, kiedy w Ukrainie trwa wojna, giną ludzie. Chór Żurawli zaśpiewał w cerkwi, czyli miejscu, w którym ludzie wznoszą modlitwy. Śpiewacy poprosili zgromadzonych, był ten koncert był wspólną modlitwą za tych, któzy zginęli w czasie tej wojny, o zwycięstwo Ukrainy i rychłe nastanie pokoju.

– Nasza rzeczywistość bardzo się zmieniła 24 lutego 2022 roku. To już 330 dzień zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę – powiedział bp Arkadiusz Trochanowski. Zwrócił uwagę, że pewnie były różne plany wycieczek na Ukrainę, ale nagle okazało się, że geografię Ukrainy musimy poznawać poprzez historię takich miast, jak Bucza, Izium, Mariupol, Bachmut.

https://elblag.gosc.pl/gal/spis/8055230.Koncert-choru-Zurawli

– Historie tragiczne, które nie miały prawa wydarzyć się w XXI wieku, ale ktoś chce obudzić upiora, żeby znowu zabrał wolność narodowi ukraińskiemu. Wówczas wszyscy usłyszeliśmy głos – wezwanie – do modlitwy, wezwanie o pomoc, aby wyzwolić cierpiących i tych, którzy uciekają przed zbrodniarzami, złodziejami, bandytami – mówił bp Trochanowski. Zaznaczył, że wielu otrzymało pomoc, schronienie, stali się członkami naszych rodzin – obcy, a nagle swoi. W słowie skierowanym do przybyłych do cerkwi bp Trochanowski podziękował również za pomoc, jaka dla Ukrainy płynie z Elbląga.

Nabożeństwo ekumeniczne i koncert kolęd wpisały się w obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji elbląskiej.

Agata Bruchwald

Gość Elbląski