W czwartek 23 lutego 2023 roku w przededniu pierwszej rocznicy napaści Rosji na niepodległe Państwo Ukraińskie w Szkole Podstawowej w Sztutowie odbył się apel solidarności z Ukrainą. Część artystyczną przygotowały dzieci Szkoły Podstawowej w Sztutowie oraz dzieci z Ukrainy, które przybyły do Sztutowa po 24 lutym 2022 roku. 

Dziękujemy wszystkim, którzy 23 lutego przyszli do szkoły w Sztutowie, by porozmawiać, zobaczyć piękną część artystyczną, spędzić miłe popołudnie w doskonałym towarzystwie. Było nas bardzo dużo. 

Wystąpiły dzieci z klas 2a, 3a, 3b oraz dzieci z Ukrainy i Polski z klas 4-8.

Główna część spotkania zwierała zarówno akcenty radosne jak i zachęcające do refleksji. Dzieci z Ukrainy odśpiewały hymn swojej Ojczyzny- myślimy, że pierwszy raz od czasu wyjazdu. Były pieśni i tańce ludowe, wspólne śpiewanie w dowolnym języku piosenki „Hej sokoły”. Wybrzmiał także wiersz Adama Asnyka „Miejmy nadzieję” z akompaniamentem gitary i 1 dodatkową zwrotką w języku ukraińskim. Był duet dziewczynek z Polski i Ukrainy, film Iriny Budko pokazujący dzieci przed i po wybuchu wojny. 

Przepięknie zorganizowali się dorośli z Ukrainy wręczając podziękowania dla Szkoły i Gminy. Nie było to potrzebne, niemniej jednak bardzo miłe. W imieniu Wójta Gminy Sztutowo- Roberta Zielińskiego głos zabrał Paweł Jackowski. Zbigniew Zieliński uświadomił dzieciom i dorosłym czym jest wojna. Niespodzianką zaskoczył nas dyrektor Roman Terczyński, główny sponsor spotkania reprezentujący Firmę Handlową Komis Terczyński Musiał.

Serdecznie dziękujemy autorom części artystycznej- Małgorzacie Błaszak, Edycie Maćkowskiej, Anecie Staszewskiej, Agnieszce Rugale oraz Agnieszce Susce. Dekoracja to zasługa Dźvinki Kosytshyn, Beaty Falgowskiej oraz Agnieszki Suski.

Poczęstunek to dzieło rodziców, w szczególności z klas 2 i 3. Wielu naszych gości przyszło z czymś słodkim więc stoły były pełne dobroci. Rogaliki upiekły panie z kuchni szkolnej z produktów ofiarowanych przez darczyńców.

Nasi uczniowie z klas 6, 7 i 8 byli wolontariuszami i dbali o to, by każdy poczuł się u nas dobrze i był właściwie otoczony opieką.

Bardzo serdecznie dziękujemy księdzu Pawłowi Potocznemu za pomoc w tłumaczeniu i całej jego rodzinie za przybycie.

Wdzięczni jesteśmy za każde dobro słowo, za obecność i życzliwość. Dziękujemy, że byliście z nami. Dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć.

Organizatorzy. 

Więcej zdjęć: Strona Szkoły Podstawowej w Sztutowie Facebook 

https://www.facebook.com/profile.php?id=100010603694758

Categories: Parafie