У п’ятницю 7 квітня 2023 р. в ольштинському соборі ми відзначили празник Благовіщення Пресвятої Богородиці. Божественну Літургію очолив Владика Аркадій Трохановський у співслужінні протосинкеля о. Івана Галушки.

У проповіді Владика Аркадій між іншими відзачив: „Сьогодні, напередодні Лазаревої Суботи, відзначаємо празник Благовіщення Пресвятої Богородиці. Святий Антоній Великий називає це свято першим серед празників, тому що воно починає спасіння людського роду.З цією хвилиною починаються події пов’язані з особою Ісуса Христа,починаються особливі вдносини Господа Бога з людиною.Як вміти відповісти Богові „ТАК” та належати до Нього? Чи можна відповісти комусь, кого людина не бачить? Не одна людина ставить собі таке запитання. Це трудність. Як наслідувати Богородицю, як вміти бути відкритим на життя? Нове життя, це завжди Божий дар. Як вміти на нього відповідально відповісти? З великим ентузіязмом? Чи може бути заляканим, відкинути і ще іншим ускладнити сенс, щоби вони не розділяли радості нового життя? Кожній людині Бог дає шанс. Свого роду друге життя. Сьогодні, в празник Благовіщення Прсвятої Богородиці, Церква заохочує нас, щоби наші серця сповнилися особливою подякою Богові. Подякою за дар людського життя, за кожну людину, яку Господь посилає на цей світ, адже кожна людина несе в собі образ Бога, образ Його мудрості, любові, краси.Кожна людина своїм існуванням свідчить про Божу любов. Можливо, ця Божа краса забруднена наслідками людських злодіянь, але заглянувши в саму сутність людяності, можна побачити невимовне сяйво Божого образу.

Сьогодні маємо день, коли Церква запрошує нас задуматися над цінністю, величчю та гідністю людського життя, щоби зрозуміти, наскільки великим є цей дарунок. Починаючи з моменту запліднення, людина вже ніколи не зникає з цього світу, людська душа – безсмертна. Для кожного з нас важливо усвідомити це, прийняти своє життя як прекрасний і величний Божий дар, бути вдячними.  Молімося за тих, хто покликаний оберігати людське життя, за тих, кому загрожує знищення. Молімося за радість, мир і прийняття кожної людини, яка приходить у світ. Нехай кожна жінка, яка носить дитя у своєму лоні, почує від нас слова підтримки та благословення. Будьмо вдячні Богові! Життя – це прекрасний дарунок.  Сьогодні, у цей день, треба задуматися над даром життя, який ми отримали від Господа Бога, подякувати за ласку, що живемо, що створив нас з нічого і наділив нас високою гідністю бути Його образом і подобою. Пригадаймо собі, хто ми є, ким покликані до життя і з ким зустрінемося після закінчення туземної мандрівки. 

В особливий спосіб в цей день у молитвах згадаймо дітей, батьків, лікарів, представників влади, усіх, від кого залежить збереження та захист життя на початковому етапі його розвитку. Сьогоднішнє свято говорить про прийняття Доброї Новини і довго очікуваного Месії. Відповідь, яку дала Богородиця, може дати кожний з нас зокрема. Незалежно від віку. Тому, що кожен з нас має щось такого, коли треба сказати: Хай буде Твоя воля, тобто: Ось я слуга Господній або Ось я слугиня  Господня, приймаю Твою Добру Новину.

Запитаймо себе, як ми приймаємо Добру Новину в тому, до чого ми покликані: в священничому або в подружньому та родинному житті? Як я своєю щоденною поставою відповідаю на це? Марія прийняла дароване їй життя. Вміймо його будувати на християнських цінностях. Не шукаймо тільки свого, але бажаймо добра нашому ближньому. Можемо життя прийняти з радістю, але також можемо і його відкинути. Все залежить від нас. Бог дає нам свободу, щоб ми самі вирішили, що хочемо зробити з нашим життям. Життя, це великий дар. Задбаймо, щоб його розвивати якнайкраще. Іноді вистачить  відбудувати людину від середини, добре керуючи совістю та виповнюючи серце надією, а людина буде вміла все подолати, на ново почує свою гідність. На початку проповіді поставив я запитання: хто може належати до Бога? Відповідь дає сам Ісус Христос, а про це читаємо в Євангелії від св. Матея. Ісус Христос сказав так: „Бо хто чинить волю мого Отця, що на Небі, той мені брат, сестра і мати.” (Мт. 12,50). Амінь,   Слава Ісусу Христу!”.

*          *          *

У ольштинському соборі продовжується розпис інтер’єру. Під куполом появляться нові фрески. Надіємося, що незабаром буде можна побачити працю художника Тараса Марківа, який займається розписом. Дякуємо усім жертводавцям та перепрошуємо за ускладнення. Терпеливість буде винагороджена!

ВАТ

Фото: с. Франциска Саламашек СНДМ

Categories: Katedra