Рівнопастольний імператор Костянтин (306-337), був сином цезаря Констанція Хлора, який управляв країнами Галлією і Британією. Рівноапостольна цариця Олена, мати Костянтина, була християнкою. Свого сина, майбутнього правителя всієї Римської імперії, вона виховала у повазі до християнської релігії.  Костянтин, ставши правителем, направив всі свої зусилля, щоб свобода сповідання віри в Христа була проголошена у всіх країнах підвладних йому.

Відмовившися від язичництва, імператор переніс свою столицю на схід, в місто Візантію, яка і була перейменована в Константинополь. Костянтин був глибоко переконаний, що тільки християнська релігія може об’єднати величезну різнорідну Римську імперію.

Завдяки турботам імператора було віднайдено Хрест Господень. Для цієї святої справи Костянтин направив в Єрусалим свою матір Олену, виділивши для цього великі кошти. Зусиллям цариці Олени й Єрусалимського патріярха Макарія, з Божою допомогою в 326 році було знайдено Животворящий Хрест Господеній.

Перше благодатне чудо від Хреста відбулос при урочистому перенесенні. Дорогою зустріли похоронну процесію і на покійника поклали Хрест – покійник воскрес. Це стало свідченням і доказом того, що це саме той Хрест, на якому Господь Ісус Христос Своїми муками викупив людство від гріха і дав надію Воскресіння. Віднайдений Животворящий Хрест цариця Олена віддала на збереження патріарху Макарію. Перебуваючи в Палестині, цариця Олена потурбувалася звільнити і очистити всі місця, які були пов’язані з життям Ісуса Христа і Його Пречистої Матері. На цих святих місцях вона почала будувати храми. Над печерою Гробу Господнього сам імператор Костянтин збудував величний храм на честь Воскресіння Христового.

Частину святого хресного дерева вона взяла з собою і вручила імператору Костянтину, при цьому роздавала щедру милостиню убогим, хворим і немічним, влаштувала розкішну трапезу, на якій сама прислуговувала біля гостей.

Здійснивши велику історичну і святу подію віднайдення Хреста Господнього цариця повернулася в Константинополь, де померла у 327 році.

(Ред.)