W dniach 1-5 listopada grupa młodzież z Pasłęka i Elbląga odwiedziła Przemyśl, by pogłębić wiedzę o historii Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, a także przeżyć krótkie rekolekcje. Opiekunem grupy był katecheta, ks. dr Igor Hubacz.

Podróż rozpoczęła modlitwa w katedrze greckokatolickiej w Olsztynie. Kilka godzin oczekiwania na przesiadkę były okazją do nocnego zwiedzania Krakowa, by w końcu dotrzeć do Przemyśla. Młodzież zwiedziła miasto, w którym stykały się kultury polska, ukraińska i żydowska. Podczas pobytu uczestnicy zwiedzili dawną oraz obecną katedrę greckokatolicką, dawne seminarium duchowne, Ukraiński Dom Narodowy w Przemyślu, a także Zamek Kazimierzowski czy miejsce, w którym znajdowała się synagoga.

Z młodzieżą spotkał się również ks. Abp Eugeniusz Popowicz – Metropolita Przemysko-Warszawski, który jest zwierzchnikiem Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. Było to dla niego wzruszające spotkanie, ponieważ swą posługę duszpasterską rozpoczynał w Pasłęku i w Elblągu. Ksiądz Arcybiskup wraz z kanclerzem Kurii ks. dr. Mikołajem Kosteckim opowiedzieli o funkcjonowaniu kurii oraz oprowadzili grupę po dawnym pałacu biskupim. Ksiądz Arcybiskup pokazał młodym ludziom żezł (pastorał), który należał do biskupów Konstantego Czechowicza oraz błogosławionego Jozafata Kocyłowskiego. Całość spotkania zakończyła wspólna pizza, na którą zaprosił wszystkich ksiądz Arcybiskup Eugeniusz. Z Kopca Tatarskiego można było zobaczyć panoramę nocnego Przemyśla.

Młodzież spotkała się również z pensjonariuszami Ekumenicznego Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach, prowadzonym przez greckokatolickie Siostry Służebnice NPM. Dyrektor, s. dr Anna Drozd zaprosiła młodzież do wolontariatu w wakacyjnym czasie. W Jarosławiu młodzi ludzie zanosili swe modlitwy przed ikoną Matki Bożej Bramy Miłosierdzia, to słynąca łaskami ikona, która na specjalne życzenie papieża Franciszka była w Rzymie na rozpoczęciu Roku Miłosierdzia. Będąc w Jarosławiu nie sposób było ominąć podziemnej trasy miasta, Muzeum w Jarosławiu Kamienicy Orsettich czy opactwa pobenedyktyńskiego, w którym znajduje się słynna „czarna sala”. W cerkwi oo. Bazylianów, ihumen klasztoru o. Dymitr Harasim OSBM opowiedział o losie Bazylianów oraz świątyni w Przemyślu. Wielką radością było również spotkanie z biskupem Piotrem Krykiem.

Zwieńczeniem podróży była Boska Liturgia w Archikatedralnym Soborze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, gdzie proboszcz katedry ks. mitrat Bogdan Stepan serdecznie powitał pielgrzymów.

Wyjazd został dofinansowany ze środków Renovabis oraz Caritas Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej.

Categories: Parafie