Niedzielny (2.05.br) poranek w Olsztyńskiej Katerze p.w. Pokrowa Matki Bożej rozpoczął się tradycyjnie o godz. 6:00 uroczystą Jutrznią Paschalną. Przed płaszczanicą  modlił się proboszcz olsztyńskiej parafii ks. Protosyncel Jan Hałuszka. Pod koniec nabożeństwa przekazał dla parafian Ikonę Chrystusa Zmartwychwstałego i Ewangelię.  Wierni uformowali procesję. Proboszcz parafii przeniósł płaszczanice na ołtarz i zaprosił Biskupa Diecezji Olsztyńsko-Gdańskiej ks. Arkadiusza Trochanowskiego  i uczestniczących  w Liturgii Paschalnej duchownych: ks. Stanisława Tarapackiego, ks. Kamila Rokickiego z Parafii Rzymskokatolickiej p.w.  św. Józefa w Olsztynie oraz diakona Bogdana Pietnoczkę do uroczystej procesji. Z uwagi na ograniczenia związane z zagrożeniem epidemicznym w procesji nie uczestniczyli wierni zebrani w Katedrze. Zgodnie z tradycją ks. bp Arkadiusz Trochanowski wraz z duchownymi i ministrantami modlił się przed zamkniętymi drzwiami olsztyńskiej Katedry i po trzykrotnym zastukaniu krzyżem w drzwi świątyni uroczyście je otworzył po czym procesja weszła do świątyni. Ks. bp. Arkadiusz celebrował Wielkanocną Pontyfikalną Boską Liturgię, wygłosił homilię, złożył życzenia świąteczne dla wiernych olsztyńskiej parafii oraz dla wszystkich grekokatolików Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej.

Na zakończenie Boskiej Liturgii ks. bp. Arkadiusz Trochanowski poświęcił Artos (gr. Chleb), na którym przedstawiony jest wizerunek Chrystusa zmartwychwstałego. Po odśpiewaniu troparionu paschalnego: „Chrystus powstał z martwych, śmiercią pokonał śmierć i tym, którzy spoczywają w grobach podarował żywot”, zakończyła się Boska Liturgia Zmartwychwstania Pańskiego w Katedrze Olsztyńskiej.

Z uwagi na ograniczenia epidemiologiczne w nabożeństwie paschalnym mogła wziąć udział tylko ograniczona liczba wiernych. Większość wiernych jednoczyła się w modlitwie dzięki bezpośredniej transmisji Radia Olsztyn oraz za pośrednictwem parafialnego kanału YouTube, a godz. 10:00 za pośrednictwem TVP 3 Olsztyn

FOTO: Jan Kuryj

Categories: Parafie