01.10.2021 odbyła się inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2021/2022 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Akademickim św. Franciszka z Asyżu. Liturgii przewodniczył ks. Abp Józef Górzyński – Metropolita Warmiński. Koncelebrowali ks. Abp Edmund Piszcz – Biskup Senior Archidiecezji Warmińskiej oraz ks. Bp Arkadiusz Trochanowski – Hierarcha Olsztyńsko-Gdański. Homilię wygłosił Abp Senior Edmund Piszcz, w której zwrócił uwagę mi.in. na to, że misją każdej uczelni bez względu na spectrum jej badań jest zawsze dążenie do prawdy. Na zakończenie Liturgii Biskup Arkadiusz odczytał modlitwy błogosławieństwa oraz próśb o dary Ducha Świętego dla studentów oraz wykładowców, którzy rozpoczynają nowy rok akademicki.

Następnie na auli UWM odbyła się Inauguracja, która ze względu na reżim sanitarny musiała odbyć się w ograniczonym gronie, wszyscy jednak mogli śledzić całą uroczystość za pomocą transmisji on-line. Wykład inauguracyjny wygłosił pt. Mikołaj Kopernik wciąż tajemniczy? Obrazki z życia astronoma w przededniu 550. rocznicy urodzin wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Mikulski z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Warto podkreślić, że wśród studentów znajduje się znaczna liczba osób przynależnych do Kościoła greckokatolickiego, są to osoby głównie z terenów Warmii i Mazur, ale też studenci z innych regionów Polski, a także studenci z Ukrainy. Wg. danych uczelni w roku akademickim 2019/2020 na UWM studiowało ponad 300 obcokrajowców.