17 listopada 1947 r. w sowieckim łagrze w Czapajiwce koło Kijowa zmarł greckokatolicki biskup przemyski, męczennik, błogosławiony Kościoła Katolickiego (ur. 3 marca 1876 r. w Pakoszówce, powiat Sanok). W 1946 r. deportowany do Radzieckiej Ukrainy. W czasie sprawowania władzy na Ukrainie przez komunistyczny reżim doczesne szczątki biskupa Kocyłowskiego były potajemnie pogrzebane (między innymi) w nieoznakowanym grobie na cmentarzu Janowskim we Lwowie.

*          *          *

Владика Йосафат (Йосиф) Коциловський народився 3 березня 1876 року в селі Пакошівка Сяніцького повіту в родині Петра і Катерини (з дому: Косар). Закінчив народну школу в рідному селі, а потім навчався в гімназіях Сяніка, Самбора і Ясла. У 1896 р. поступив на правничий факультет Львівського університету.

У 1911 р. вступив до новіціяту ЧСВВ у Крехові. Вічні монаші обіти склав у 1916 р. Викладав богослов’я у монастирях Лаврова та Львова. У 1915–16 рр. – ректор Греко-католицької духовної семінарії.  23 вересня 1917 був висвячений на Перемиського єпископа Митрополитом Андреєм Шептицьким. Владиці Коциловському довелося управляти єпархією у винятково складний час: пережив розпад Австро-Угорської імперії, братовбивчу українсько-польську війну, надію на створення незалежної держави — Західноукраїнської Народної Республіки та її фіаско, польсько-більшовицьку війну, організацію Польської держави, й її програну війну 1939 року.

21 вересня 1945 р. у Перемишлі Владику заарештувала польська безпека. Був звільнений але 26 червня заарештований органами НКВС і перевезений до Києва. Відмовився оселитися в СРСР та перейти до РПЦ. Засуджений до 10-ти років виправно-трудових таборів. Помер у таборі для інвалідів 17 листопада 1947 року.

(бт)

[cвітлини: 1 – фотографія блаженного Йосафата Коциловського;  2 – василіянський монастир у Лаврові; 3 – Водосвяття за участю Владики Йосафата Коциловського – Перемишль; 4 – ікона Владики Коциловського (Перемишль, собор св. Івана Хрестителя); 5 – гробниця Перемиської капітули; 6 – місце поховання мощей блаженного на Янівському цвинтарі (пропам’ятна дошка); 7 –  місце поховання мощей на Янівському цвинтарі (пам’ятник)]