4 grudnia 2021 ostródzka wspólnota parafialna obchodziła swe święto patronalne oraz witała po raz pierwszy w murach swej świątyni Hierarchę Olsztyńsko-Gdańskiego – Biskupa Arkadiusza Trochanowskiego. Eparchę powitali przedstawiciele parafian, dzieci oraz proboszcz – ks. Jarosław Gościński.

Biskup Arkadiusz w swej homilii powiedział: W czasie wizyty ad limina apostolorum często dało usłyszeć się porównanie „zsekularyzowana Europa a religijna Polska”. Jednak te sformułowanie można ocenić krytycznie bo dziś również i Polskę można już zaliczyć do grona zsekularyzowanych krajów. Dziś widzimy, że coraz więcej osób odchodzi od Kościoła i nie bierze udziału w życiu religijnym, coraz częściej tym czego potrzebujemy jest katecheza i nowa ewangelizacja. Świadczą o tym rezultaty ostatnio przeprowadzanych statystyk. To dotyczy również i naszego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. Miejscem stabilizacji jest zawsze rodzina, dziś potrzebujemy świętych rodzin, które będą przykładem życia chrześcijańskiego, w których będą panowały normalne relacje, będą one gwarancją stabilności. Brak tej stabilności przynosi jedynie negatywne skutki W rodzinie, w której nie ma stabilności nie znajdziemy przekazu autentycznej wiary, tam też nie zrodzą się powołania do życia kapłańskiego czy zakonnego. W dzisiejszym święcie Joachim, Anna, a także sama Maryja są dla nas przykładami radosnej ofiary, gotowości do podjęcia służby i realizowania misji powierzonej nam przez Boga. Każdy z nas jest świątynią Ducha Świętego. Święto Ofiarowania Przenajświętszej Bogurodzicy przypomina nam o wychowaniu w świątyni. Dziś postawmy sobie pytanie o to jak wychowujemy młodzież? Od chrześcijańskiego wychowania, które przekażą rodzice zależy to jakimi dorosłymi ludźmi staną się później ich dzieci. Przeżywamy post Filipowy przed Bożym Narodzeniem, to dobra okazja by przypomnieć sobie o swych obowiązkach ojcowskich i macierzyńskich. Starajmy się by wszystko co robimy nas jednoczyło, pomagajmy sobie wzajemnie byśmy byli silni w naszych rodzinach.

Na zakończenie Liturgii Biskup Arkadiusz wręczył dla proboszcza ks. Jarosława Gościńskiego list gratulacyjny z okazji 20-lecia jego posługi kapłańskiej podkreślając jego zasługi w prowadzeniu parafii, budowie świątyni, a także jego dbałość o szerzenie wiedzy i kultu o słudze Bożym Metropolicie Andrzeju Szeptyckim.

Dokonano również odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji 30-lecia odzyskania niepodległości przez Ukrainę, po czym miał miejsce krótki koncert w wykonaniu młodej przedstawicielki wspólnoty parafialnej. Wszyscy zebrani spotkali się następnie na poczęstunku w pomieszczeniu pod cerkwią.

O historii parafii oraz świątyni opowiada proboszcz ks. Jarosław Gościński:

Parafia Greckokatolicka w Ostródzie została erygowana 1 lipca 1993 r. proboszczem był śp. Ks. Eugeniusz Kuźmiak. Pierwsze nabożeństwa greckokatolickie w Ostródzie były sprawowane już w latach pięćdziesiątych przez ks. Męcińskiego. Od samego początku wspólnota parafialna pragnęła swej świątyni, w 2000 r. został poświęcony plac pod budowę. Pierwszą Liturgię sprawowaliśmy w piwnicy cerkwi w święto patronalne w 2005 r. W 2013 r. dokonano konsekracji Cerkwi, wtedy też rada miasta nazwała skwer w pobliżu cerkwi im. Błogosławionego Emiliana Kowcza, a w zeszłym roku nazwała tak ulicę przy, której znajduje się cerkiew.

Cytując Błogosławionego Męczennika Majdanka ks. Emiliana Kowcza chciałbym powiedzieć, ze jest to miejsce, w którym jest obecny Bóg i jest to miejsce dla wszystkich, w tej świątyni modlą się grekokatolicy, rzymokatolicy i prawosławni, każdy znajduje tu miejsce dla siebie. Jest tu wiele rodzin greckokatolicko-prawosławnych. Nie jest to duża wspólnota, często na nabożeństwach obecnych jest więcej ludzi z Ukrainy niż rodzimych parafian. Nasza parafia aktywnie włącza się w działania ekumeniczne na terenie Ostródy, działamy w Forum Jedności Chrześcijan. – powiedział proboszcz. Ks. Jarosław Gościński. To świątynia Bożych szaleńców, wybudowało ją 26 rodzin, nie jest to duża parafia ale nie chciałbym jej zmieniać – dodaje z uśmiechem protoprezbiter elbląski.

(ksih)