W święto Epifanii – Objawienia Pańskiego w parafii Greckokatolickiej na Żuławach odprawiono uroczystą Boską Liturgie. W homilii proboszcz parafii, ks. Paweł Potoczy wezwał wiernych do umacniania  wiary poprzez spoglądanie na oblicze Boga, który dzisiaj się objawia. – Żeby zobaczyć to oblicze miłującego Boga, musimy najpierw zanurzyć się i obmyć w Jego miłosierdziu. W kościele to miłosierdzie darowane jest nam w sakramencie pokuty i pojednania. Słowo Jezusa wzywa nas do nawrócenia bo to objawia nam Bóg Ojciec – to jest syn mój umiłowany Jego słuchajcie. 

Kapłan nawiązał również do trudnej sytuacji na Ukrainie, gdy groźba wojny jest realna. – Patriarcha Światosław wzywa nas do modlitwy o pokój, i jest to jedyny dar, który możemy dzisiaj przynieść. Nie ci, którzy mają liczne wojsko zwyciężają, ale ci, którzy są w stanie łaski uświęcającej i widzą oblicze Boga! Z nami Bóg zrozumcie narody! 

Na zakończenie liturgii wierni udali się nad rzekę Tugę na pobliskiej przystani kajakowej aby tam poświecić wodę. 

Parafia Greckokatolicka p.w. Św Mikołaja w Żelichowie/Cyganku swoimi początkami sięga 1948 roku, kiedy to pierwsze nabożeństwo w tradycji bizantyjskiej na Żuławach 07 kwietnia odprawił ks. Mitrat Bazyli Hrynyk. Świątynia parafii swoimi początku sięga pierwszej połowy XIV wieku i jest to najstarsza świątynia w Polsce, w której modlą się grekokatolicy.

Foto. Edyta Kozakiewicz ŻuławyTV

Categories: Parafie