18 stycznia w Działdowie odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów. Uroczystości rozpoczęły się Msza Świętą w Parafii Rzymskokatolickiej p/w Katarzyny Aleksandryjskiej, w której też znajduje się Sanktuarium Męczenników Działdowskich. Na to wydarzenie zaproszony został, przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Brzezina, Ks. Bp Arkadiusz Trochanowski. Reprezentował Go dziekan elbląski, ks. protojerej Jarosław Gościński. Mszy Świętej przewodniczył ks.  Bp Wiesław Szmigiel, ordynariusz Diecezji Toruńskiej. Na zakończenie odbyła się modlitwa ekumeniczna, której przewodniczył ks. Bp Paweł Hauze z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

W okresie II wojny światowej funkcjonował tu obóz niemiecki, o różnym charakterze: jako obóz jeniecki, wychowawczy, przejściowy, obóz pracy, a także jako utajony obóz zagłady. W 1945 r. funkcjonował zaś jako sowiecki Obóz Nakazowo-Rozdzielczy NKWD.

W tym dniu oddany został hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych osób, w większości cywilnym i bezbronnym, mieszkańcom tej ziemi, jeńcom wojennym, robotnikom przymusowym, obywatelom Polski i innych państw, którzy w tym regionie stali się ofiarami obu totalitaryzmów. Tu zostali zamordowani, trwale okaleczeni fizycznie i psychicznie, osadzeni w obozach i więzieniach, zmarli w wyniku tortur, katorżniczej pracy, głodu, chorób, nieludzkich warunków przetrzymywania i transportowania, a także byli deportowani.

Ks. Jarosław Gościński