„Piąte przykazanie mówi: Nie zabijaj”

W środę 09.03.2022 roku z inicjatywy proboszcza Jarosława Gościńskiego w ramach Ostródzkiego Forum Jedności Chrześcijan w Greckokatolickiej  Cerkwi w Ostródzie  miała miejsce ekumeniczna modlitwa o pokój i zatrzymanie wojny i ludobójstwa na Ukrainie.

Modlitwom przewodniczył pasterz Diecezji Olsztyńsko-Gdańskiej Ks. Bp dr Arkadiusz Trochanowski. Wspólnie modlili się  duchowni: Superintendent Okręgu Wschodniego Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego  ks. Waldemar Eggert, Superintendent  emeryt Jan Jerzy Ostryk, ks. Zbigniew Raichelt,  z Kościoła Chrystusowego: ks. Pastor Zbigniew Chojnacki – Przewodniczący Ostródzkiego Forum Jedności Chrześcijan, z Kościoła Rzymskokatolickiego: Rektor Warmińskiego Seminarium Duchownego ks. dr Paweł Rabczyński, dziekan ks. prał. Roman Wiśniowiecki wraz z duchowieństwem oraz Franciszkanie i Salezjanie. Duchowni wraz z wiernymi modlili się o pokój na Ukrainie w języku polskim i ukraińskim. Doniosłym głosem odśpiewano słowa proroka Izajasza: Z nami jest Bóg, zrozumcie to wszystkie narody i powtarzajcie, z nami jest Bóg.

Pasterz ks. Bp Arkadiusz kierując do nas swoje słowo rozpoczął od słów, że od naszych starszych braci w wierze – Żydów przejęliśmy Dekalog. Piąte przykazanie, które mówi: Nie zabijaj. Jest to uniwersalne wezwanie do wszystkich ludzi. Jeszcze bardziej wskazuje drogę chrześcijanom, aby pamiętali o wartości życia. Władyka odnosząc się do słów  Św. Mateusza podkreślił , iż  „Ewangelista przekazuje nam krótkie pouczenia Jezusa – proście, szukajcie, dobijajcie się. Te zachęty dotyczą cierpliwości i gorliwości w modlitwie. W trudnej sytuacji narodu ukraińskiego, który zmaga się o swoją wolność i bardzo cierpi, potrzeba naszej cierpliwej modlitwy. Indywidualnie i wspólnie należy prosić Boga o opamiętanie się najeźdźcy, o zwrot sytuacji, o zatrzymanie przemocy. Nie traćmy nadziei, że sytuacja Ukrainy pozostanie taką jak dzisiaj wygląda, ona się zmieni, poprawi, agresja zostanie powstrzymana, trzeba jednak zgodnie prosić o to Boga, trzeba modlić się wytrwale, spokojnie. Sytuacja jest dynamiczna, i już od początku wojny spotykamy się z ofiarami wojny i poszkodowanymi. Pomagamy w różny sposób, jest to dla nas egzamin z otwartości  i serdeczności, z umiejętności przyjścia z pomocą, a także z uszanowania z godnością osób, które znalazły się w dramatycznej sytuacji. Stajemy wobec takiego wyzwania
 jako społeczeństwo i jako wspólnota kościelna.”

Na zakończenie Władyka podkreślił: Wielki Post rozpoczął się dla nas od ukrzyżowania Ukrainy. Ale w nasze życie jest wpisane także zmartwychwstanie, tak naucza nas Chrystus. Wierzę, że i Ukraina zmartwychwstanie. Chcemy pokoju  a nie wojny, chcemy życia a nie śmierci. Niech wielcy tego świata wstaną z kolan i powiedzą NIE – dla przelewania ukraińskiej krwi. Dzisiaj Ukraina broni demokratycznych wartości, broni Europy. Walczy za wszystkich. Niech Bóg ratuje Ukrainę, ratuje ukraińskie dzieci, Niech Bóg błogosławi Ukrainie. Niech szerzy się modlitwa o pokój.

Spotkanie modlitewne zakończyło się spontaniczną modlitwą zebranych kapłanów. Następnie zebrani udali się na kolację, bogatą w narodowe, ukraińskie potrawy.

Ks. Jarosław Gościński