Wiara wymaga świadectwa o Zmartwychwstałym Czas Wielkiego Postu, to czas refleksji oraz głębszego spojrzenia na relacje z Jezusem Chrystusem. Wspaniałą okazją do odnowienia relacji wiary w każdej wspólnocie parafialnej są rekolekcje wielkopostne. Ten czas odnowy duchowej przeżywaliśmy w parafiach greckokatolickich w Elblągu, Pasłęku i Godkowie w dniach 07-09 kwietnia 2022 roku. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii greckokatolickiej w Cyganku/Żelichowie na Żuławach. ks. Paweł jest absolwentem Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów, która jest pod patronatem Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji oraz Szkoły dla spowiedników pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP przy współpracy z Penitencjarią Apostolską.

Pierwszego dnia w naukach rekolekcyjnych kaznodzieja zwrócił uwagę na WIARĘ. „Nie ma ludzi niewierzących. Jeżeli nie wierzysz w Boga, to znajdziesz sobie inny obiekt wiary. Możesz by to ty sam, możesz wierzy w partię, w pieniądze, albo jeszcze coś innego co sobie wymyślisz. Wiara nie bazuje tylko na faktach, ale głownie na znakach” – mówił. „Źródłem naszej chrześcijańskiej wiary, jest objawienie się Boga wtedy, kiedy nastała pełnia czasu. Rozpoczynamy tegoroczne rekolekcje od święta Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. To wydarzenie wymaga od nas pozostawienie „obok” całej wiedzy, którą posiadamy i tak jak Maryja, przyjąć słowa anioła – Duch Święty zejdzie na Ciebie i osłoni Cię moc Najwyższego; dlatego Święte, które narodzi się, będzie nazwane Synem Bożym”. (Łk 1, 35) Następnego dnia, ksiądz Paweł zadał kluczowe pytanie dla osobistej relacji z Bogiem – Kim dla Ciebie jest Jezus Chrystus? „Można go traktować jak postać historyczną albo nauczyciela etyki. Jednak to będzie niepełny obraz Jezusa. On jest Synem Bożym, który ma szeroki kontekst patrzenia na życie człowieka i jego istnienie w historii świata.” Następne słowa były przywołaniem Akcji „Wisła”. Kapłan poprzez to tragiczne w skutkach wydarzenie dla Ukraińców z 1947 roku wskazał na wszechmoc Boga. „Przymiotem Boga jest życie, a nie śmierć! On z najtragiczniejszej sytuacji potrafi wyprowadzi dobro. Po 1947 roku Ukraińców w Polsce miało nie być, a jednak jest inaczej. Zaraz po przymusowym przesiedleniu, nasi przodkowie wzięli się do pracy. Bóg wspierał ich swoją łaską, budowali domy, zakładali rodziny, budowali świątynie. Dzisiaj jesteśmy. Czy nienależny spojrzeć dzisiaj na akcję „Wisła” Bożym szerokim kontekstem? Kiedy w Ukrainie jest wojna, miliony naszych rodaków uciekają, aby uratować życie, my dzisiaj możemy ich przyjąć do swoich domów, a oni mogą usłyszeć swój ojczysty język Ukraiński! W języku ukraińskim mogą zanosi modlitwy do Boga o pokój!” W kolejnych słowach ks. Paweł wezwał do zakończenia użalania się nad przeszłością – „Nie chcę powiedzieć, aby zapomnieć o Akcji „Wisła”, trzeba o niej pamięta, ale musimy spojrzeć na w przyszłość oczami Jezusa. Żal i rozpamiętywanie nie jest boże, Piotr gdy chciał odwieś Jezusa od krzyża, został nazwany szatanem – Precz ode mnie szatanie, bo myślisz nie o tym co Boże, a o tym co ludzkie! (Mt 16, 23) Nad naszym narodem nie trzeba się użalać, ale z naszym narodem trzeba podąża drogą do Zmartwychwstania, bo naród Ukraiński i każdy z nas z osobna silny jest wiarą w Jezusa Chrystusa Syna Bożego!”

Na zakończenie rekolekcji w kazaniach ksiądz Potoczny zaprosił wszystkich do dania świadectwa zjednoczenia z Jezusem poprzez aktywne życie sakramentalne w parafiach – „Wiara bez uczynków jest martwa, a misją, którą dał nam Pan Jezus to głoszenie Ewangelii. Więc idźcie na cały świat i głoście Ewangelię Waszym świętym życiem. Przepowiadajcie wszędzie, a Pan będzie wam pomagał i utwierdzał słowo cudami (por. Mk 16, 20”. Ostatniego dnia rekolekcji w każdej parafii słowo podziękowania do rekolekcjonisty skierował proboszcz parafii ks. Mitrat Andrzej Soroka. Każdy z wiernych miał możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej i wielu parafian z tej możliwości skorzystało. Świadectwem tego byli licznie przyjmujący Eucharystię. W sakramencie pokuty i pojednania służyli również ks. Piotr Hudko, oraz duszpasterze parafii ks. Mitrat Andrzej Soroka i ks. Igor Hubacz oraz ks. Paweł Potoczny.

Categories: Sarepta