В четвер, 17 грудня 2020 р. Люблінська “Обнова” організувала семінар на тему дати Різдва Христового „7 січня чи 25 грудня?”.

Ця актуальна тема, котра хвилює серця свідомої української християнської молоді, викликала зацікавлення в ріднім краю та за кордоном. Були присутні не тільки молодь, але й духовні особи, зокрема сестри Перемишля та о. Іван Городицький зі Стрийської єпархії УГКЦ.

Духівник Товариства українських студентів-католиків  “Обнова” в Любліні, о. д-р митрат Стефан Батрух, розповів слухачам про відмінності в юліанському та григоріанському календарях, навів історичну та фактографічну довідку, що послужило доповненням до аргументів на підтримку святкування Різдва Христового 25 грудня.

Не менш цікавою була дискусія, в якій слухачі проявили себе дуже активно.

Разом з отцем-духівником учасники семінару намагалися знайти дороги до того, щоб впровадити в УГКЦ та в Україні загалом святкування Різдва саме 25 грудня.

Підсумовуючи семінар-дискусію з о. С. Батрухом випливають наступні висновки:

 1. Традиція не має бути перешкодою на шляху розвитку у вірі.
 2. Важливо, традицію не сакралізувати, бо календар є всього лиш інструментом в житті Церкви.
 3. Важливими елементами для введення святкування Різдва 25 грудня є ДІАЛОГ та чітка візія наших церковних провідників.
 4. Необхідно розробити стратегію на декілька років для пояснення вірянам раціональності переходу на григоріанський календар. Показати їм, що це є заради спільного добра.
 5. Діяти продумано та сплановано і тоді не матимемо страху.

Останнім і найважливішим висновком зустрічі стала декларування того, що на григоріанський календар ПЕРЕХОДИТИ ПОТРІБНО, щоб святкувати зі світом та показати єдність між християнами (!)

Історична та фактографічна довідка:

 • Юліанський календар запроваджено в 46 р. до н. е.
 • У 325 р. юліанський календар був офіційно визнаний християнами (східними та західними в єдності) на Першому Нікейському Соборі.
 • Згідно з ним, рік тривав 365 днів та 6 годин, що є на 11 хвилин та 14 секунд більше від астрономічного року.
 • Відповідно, за 127 років використання такого календаря ці хвилини складаються вже на цілий день. Тоді юліанський календар відстає вже на 1 день від астрономічного.
 • Цю проблему було вирішено у 1582 р., коли різниця складала вже 10 днів. Було впроваджено новий, більш точний, ніж юліанський, календар – григоріанський.
 • Щоб зліквідувати різницю в 10 днів, після 4 жовтня 1582 р. одразу настало 15 жовтня.
 • Григоріанський календар вже у 1582 р. прийняли країни, в яких католицьки були в більшості. Такою теж була Річ Посполита, яка охоплювала тоді багато українських земель.
 • Східна церква незважаючи на доцільність застосування григоріанського календаря (з огляду на його відповідність з астрономічним) спротивилась його прийняттю.
 • Країни протягом довгого часу переконувались в доцільності застосування григоріанського календаря. Зокрема Росія прийняла його у 1918 р. В тому ж році його прийняла Українська Народна Республіка. Російська Православна Церква надалі залишається при юліанському календарі.
 • У  ХХ столітті різниця між юліанським та григоріанським календарями складає вже 13 днів, а Різдво святкується 7 січня. У 2101 р. накопичиться ще один день і дата Різдва Христового перейде на 8 січня.
 • Відповідно святкувати Різдво на 13 чи 14 днів пізніше його справжньої дати є анахронізмом.
 • Цю проблему усвідомив вже майже весь світ, а більшість православних Церков давно перейшли на григоріанський календар, святкуючи Різдво у єдності із цілим християнським світом.
 • На даний час Різдво 7 січня святкують тільки Росія, Україна, Сербія, гора Афон та ще кілька країн.

2 рази на місяць в четвер о 19.00 польського часу ми організовуємо тематичні зустрічі онлайн на різну актуальну тематику.

2 рази на місяць організовуємо Біблійне Коло онлайн.

Для слідкування діяльності ТУСК „Обнова” в Любліні запрошуємо до вподобання наших сторінок у соціальних мережах Фейсбук та Інстаграм.

Автор:

Мар’яна Городицька,

заступник Голови

Люблінського ТУСК “Обнова”