Z Tarnopola, przez Kraków, trafiliśmy do Iławy na początku marca. Gdy wyjeżdżaliśmy z Ukrainy, mój mąż powiedział: tam gdzie traficie, szukajcie naszej Cerkwi i księdza. On na pewno we wszystkim wam pomorze.

I tak się stało. W pierwszych dniach  po przyjeździe do Iławy odnaleźliśmy naszą Cerkiew. Przy sali parafialnej stał o. Jarosław i czekał na dzieci, bo za chwilę miała rozpocząć się katecheza. Już po krótkiej rozmowie, wiedzieliśmy że możemy liczyć na pomoc. Mieliśmy wrażenie, że znamy się od dawna. Okazało się, iż ojciec Jarosław nawet ma rodzinę w Tarnopolu. Od pierwszych dni nasze dzieci zaczęły uczęszczać na katechezę, oraz służyć do Boskiej Liturgii. Ojciec spieszył nam z pomocą i pomagał załatwiać wszystkie potrzebne sprawy. Z ramienia powiatu otrzymałam pracę jako psycholog  w iławskiej szkole ponadpodstawowej i powiatowym ośrodku dla uchodźców. Gdy zakończył się rok szkolny o. Jarosław zwrócił się z prośbą o to, abym pomogła w organizacji letniego obozu dla ministrantów „Andrejada”.

Praca moja polegała na udzieleniu wszelkiej pomocy psychologicznej  dzieciom, oraz opiece nad dziewczynkami.  Połowa uczestników „Andrejady” to dzieci z Ukrainy, które wraz ze swoimi  mamami uciekając przed wojną przybyły z Tarnopola, Lwowa, Krzywego Rogu, Łucka, Równego, Sambora, Kijowa, Irpienia, Odessy. Obóz okazał się  doskonałą okazją do integracji dzieci z Ukrainy i z Polski. Głównym zadaniem była nauka Cerkwi, języka, duchowości, oraz ukraińskiej kultury i pieśni. Nie zabrakło również atrakcji, takich jak wycieczka do Torunia, zabawy w „Leśnej Polanie”, czy rejsu statkiem po Jezioraku. Dzieci dotknięte wojną, chociaż przez chwilę mogły poczuć się bezpiecznie i wyjątkowo. Ten obóz stał się dla nich jedyną taką formą odpoczynku. Wszyscy jednogłośnie zadeklarowali, iż w przyszłym roku również będą chcieli wziąć udział w obozie. Chcielibyśmy przyjechać już z Ukrainy.

Dzieci i ich rodzice pragną bardzo serdecznie podziękować dla organizatorów: naszego Biskupa Arkadiusza, o. Jarosława i jego żony Elżbiety, oraz księży obecnych i pracujących na Andrejadzie.

Psycholog Natalia Bych