Всечеснішим Отцям,

Високопреподобним у Христі Братам і Сестрам Монахам і Монахиням,

Вірним Ольштинсько-Ґданської Єпархії

Слава Ісусу Христу!

Дорогі в Христі Брати і Сестри!

За нами дуже складний час. Всі ми були примушені у недалекому минулому працювати у дистанційному режимі та у своїй праці використовувати доступні електронні сервіси. Дистанційне навчання від самого початку передбачало креативне мислення у дидактичному процесі. Успіх занять у більшості залежав передусім від потенціалу наших вчителів. Однак, дистанційне навчання мало негативні наслідки. Відомо, що традиційна школа, це місце інтеграції. Іншими словами, саме в школі молода людина отримує необхідні привички спілкування, їй прищеплюються культурні норми, вона вчиться віднаходитися в групі. У дистанційній формі навчання дитина повністю позбавлена усього цього. Можна було не один раз спостерігати під час занять, коли діти не могли доглибніше зосередитися на даній темі уроку й намагалися хоча би на мить поспілкуватися з собою поза вчителем.

Сьогодні, цим листом звертаюся до всіх, хто починає новий навчальний рік, до всіх учнів, дітей та молоді, їхніх батьків та вчителів, на яких спочиває поважний обов`язок навчання та виховання молодого покоління. Для наймолодших дітей, учнів перших класів, це зовсім новий етап життя. Натомість, для учнів останніх класів середніх шкіл, це час завершення науки на даному етапі та час на нові рішення. Щастям, новий навчальний рік починаємо традицийно, як це бувало у минулих роках, однак маємо свідомість, що можемо повернутися і до дистанційного навчання. Маємо ще час пандемії, але з надією хочемо дивитися у майбутнє. Цей день є днем великої радості для всіх нас. Отже, задбаймо про те, щоби так було, дотримуючися усіх приписів, які допоможуть нам захистити здоров`я.

Коли починаємо новий навчальний рік, маємо свідомість, що це день повний емоцій, заодно, як і для вас – дорогі учні, ваших батьків, так і для кожної школи, усіх вчителів. Причина проста – це дуже важливий день, що несе з собою багато сподівань на майбутнє, а також багато в чому окреслює, яким буде це майбутнє. Кожен з учнів отримує, подібно до слуг із сьогоднішнього євангелія від св. Матея, якийсь талант, який потрібно йому розвивати чи помножувати. Наука має провадити до цього, щоби ми як найбільше пізнавали та поширювали наші знання. Одночасно кожен вчитель повинен бути немов як розумний господар, який справедливо вимагає.

Дорогі батьки та вчителі!

Навчання молодих людей, попередження про життєві небезпеки, підготування їх до мужності та витривалості, також є джерелом втіхи і надії для вас, дорогі вчителі. Перед вами нові завдання, тому всім вам бажаю багато терпеливості та нових, творчих помислів. Бажаю вам, щоби ви стали авторитетами для своїх учнів у предметах, яких навчаєте. Бажаю вам високих успіхів і щоби цей новий навчальний рік ми могли разом перепрацювати у традиційній формулі. Бажаю вам, щоби ваше зусилля, навчання та виховання молодих людей знайшло зрозуміння так серед учнів, як і їхніх батьків. Згадаймо слова Папи Павла VI, який сказав „Людина наших часів більш охоче слухає свідків, чим вчителів, а якщо слухає вчителів, то лише тому, що є вони свідками” (Evangelii Nuntiandi 41).

У процесі виховання необхідно покласти тривалі фундаменти. Чому? Тому, що появляється багато шкідливих і небезпечних ідеологій, які чужі для нашої християнської традиції. Тим паче повинні ми зробити все, щоби зберегти дітей та молодь перед тим, що далеке християнству. Для нас, як вірних Греко-Католицької Церкви, основою будуть завжди Божі Заповіді: Десять Божих Заповідей та Дві Заповіді любові. Ці незмінні правди завжди допомагають правильно показати життєвий шлях. Необхідно також пам’ятати про вивчання Катехизму „Христос – наша Пасха”, чи Катехизму для молоді „Ми йдемо з Христом”. Задбаймо про те, щоби в цьому новому навчальному році не забракло молитви та нашої участі у щонедільній літургії в наших храмах. Будьмо відкриті на Боже Слово, тому що Ісус Христос вчора, нині, завтра, цей самий на віки. Треба пам’ятати про ці принципи, особливо у важкі часи, в яких довелося нам жити. Завдяки вірності Богові, Церкві та народові, нашим предкам, ми сьогодні є, і в майбутньому дальше можемо бути вірними дітьми нашої Церкви та Народу.

Починаймо цей новий навчальний рік з почуттям великого заангажування. Будьмо відповідальними щодо наших обов`язків, учнівських та вчительських. Гадаю, що це все вийде нам на користь, а батьки будуть горді зі своїх дітей, які успішно будуть навчатися.

На початок Нового Навчального Року для всіх вас, учні, вчителі та батьки випрошую світла Святого Духа, Божого благословення та опіки Пресвятої Богородиці.

Благословення Господнє на Вас!

Владика Аркадій Трохановський

                                                           Єпарх Ольштинсько-Ґданський

Прошу, щоб усі священики прочитали це Звернення в неділю 5 вересня 2021 під час Божественної Літургії замість проповіді,

Ольштин, 2021-08-31