25 листопада 2020 р. декретом Папи Франциска було реорганізовано структури Перемисько-Варшавської Митрополії Греко-Католицької Церкви в Польщі та утворено нову Ольштинсько-Ґданську єпархію з осідком в Ольштині. Так ось Перемисько-Варшавську Митрополію сьогодні утворюють: Перемисько-Варшавська архиєпархія й Вроцлавсько-Кошалінська та Ольштинсько-Ґданська єпархії.

У першу річницю цієї події, 25 листопада 2021 р., в ольштинському соборі Покрови Пресвятої Богородиці, в день літургійного спомину святого Йосафата Кунцевича, відбулася літургія, яку очолив Владика Аркадій у співслужінні ольштинського пароха о. Івана Галушки. Усі зібрані в храмі молилися в подяці за нову єпархію, за вірян, сестер-монахинь, ченців, душпастирів та Владику Аркадія. У проповіді Владика згадав особу св. Йосафата та, зокрема, відзначив першу      річницю заснування єпархії: „У Євангелії від св. Івана читаємо такі слова Ісуса Христа: „Більшої любові ніхто не має від цієї, щоби хто душу поклав за своїх друзів, (Ів. 15,13).

Ці слова пригадуємо собі, щоби вшанувати пам`ять нашого українського святого Йосафата Кунцевича, якого почитає також ціла Католицька Церква. Він жив у 1580-1623 рр., всього 43 роки, але довершив багато добра за своє коротке життя на землі. На 24-му році життя став ченцем, – монахом, а на 28 році життя був висвячений на священника. У 1613 році Митрополит Йосиф Велямин Рутський призначив Йосафата Кунцевича Архимандритом Святотроїцького монастиря у Вільні.

Архимандрит багато проповідував та сповідав. Відзначався особливою любов’ю до своїх братів-ченців. Вплив цієї любові та батьківського відношення до співбратів спричинив появу нових, запалених Господнім полум’ям ченців. 12 листопада 1617 року Митрополит Рутський висвятив Йосафата Кунцевича на єпископа і був послав його на служіння до Полоцька. Він, як єпископ, багато подорожував та відновлював духовно у подорожах мирян і священників. Багато вірних прийшло до з’єднання, коли побачили ревного та посвяченого молитві свого єпископа.

У неділю, 12 листопада 1623 р., неспокійна юрба накинулася на Йосафата і вбила його.

Він знаходився в різних обставинах, але був вірний своїй Церкві. Ми також знаходимося в різних обставинах, а це вимагає від нас постійно бути уважними: по-перше – у молитві, щоби не відійти від віри в Бога, хоча сучасний світ щораз-то частіше пропонує нам, так би мовити, „інші радості життя”. По-друге бути уважними, щоби ті. які хочуть викинути Бога на смітник історії, не накинули нам свого способу думання. По-третє – чувати над добрим ім`ям своєї Церкви, беручи до уваги те все, що всі вірні пережили за час підпілля, бо х багато таких, що пробують накинути нам свою волю. Особливо в таких моментах потрібна нам єдність. Ця ж сама, за яку також змагався св. Йосафат. Ми завжди повинні пригадувати собі про єдність церковну. Потрібно нам такої єдності тому, що, на жаль, історія Церкви має на своїх сторінках численні сумні випадки, коли люди не знаходили між собою порозуміння, або просто не хотіли його знайти. Це не було свідоцтво віри. Сьогодні ми, як християни, маємо бути знаком любові Бога до людей. Сьогодні саме ми маємо взаємно для себе бути свідками у вірі.

Папа Венедикт XVI під час свого понтифікату сказав, що сьогодні потреба, щоби Церква була Божою. Буде такою, коли буде близько людей і для людей. Христос вчить нас багатіти в Бога. А багатіти в Бога – означає збирати такі добра, що мають вартість в Божих очах, тобто: покаяння, піст, милостиня, практикування чеснот. Тому ми повинні використати Божі дари, ласки, наші життєві вигоди так, щоби Господь був нами вдоволений. У неділю брати участь у Службі Божій, ревно молитися, по змозі, також і у тижні бути в храмі. На роботі і вдома сумлінно виконувати свої обов`язки, жити в мирі з ближніми, мати милосердя до бідних і потребуючих. Святий апостол Павло повчає: „Шукайте пильно того, що Господеві подобається” (Єф.5,10).  Вміймо, за прикладом св. Йосафата Кунцквича, залюбки доглядати свою Церкву, свою парафію, і себе взаємно.

Дорогі у Христі!

Сьогодні минає перша річниця утворення нової Ольштинсько-Ґданської єпархії УГКЦ. Декретом Папи Франциска від 25 листопада 2020 р. було зреорганізовано структури Греко-Католицької Церкви в Польщі. Оцінить цей час прийдешнє. А зроблять це історики, богослови, журналісти.

Сьогодні в нашому Соборі, це також зміна в житі ольштинської парафії, яка піднесена до рівня Собору, молимося про Боже благословення для усіх вірян, сестер-монахинь, ченців-монахів та священиків-душпастирів нової Ольштинсько-Ґданської єпархії.

Нехай молитва нас єднає, допомагає відкривати Божу правду, Божі скарби духовності, щоби ми могли прямувати до життя вічного. Сьогодні дякую усім вам, усім вірянам, сестрам, монахам, священникам, за підтримку, за спільну працю, за терпеливість, за всі помисли, ідеї, які служать скріплюванні нашої єпархіальної спільноти. Підтримуймо себе духово, молитовно, не падаймо духом, а вміймо бачити позитивну перспективу, з надією вміймо приймати нашу нову дійсність на майбутнє. Зміцнені духовно, скріплені добрим прикладом, не біймося визнавати нашої віри. Дякую всім вам за допомогу у складному часі пандемії. За відвагу нести Боже Слово. Сьогоднішню літургію жертвую в наміренні нашої єпархії, за скріплення у вірі, надії та любові. Нехай Всевишній Бог провадить нас на дальші роки нашого спільного служіння, а св. Йосафат вчить нас любити нашу Церкву.”

На закінчення Божественної Літургії перед благословенням перед мощами та іконою св. Йосафата Кунцевича Владика Аркадій та протосинкел о. Іван Галушка спільно з усіма присутніми в храмі помолилися за Боже благословення для Ольштинсько-Ґданської єпархії. Молитву склав Владика Аркадій.

(ред. ВАТ)

фото: с. Оксана Ващур СНДМ