Dnia 17.09.2021 roku, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej z homiletyki, ks. mgr. lic Dymitra Leszko, pod tytułem: „Wpływ tradycji łacińskiej na życie liturgiczne greckokatolickiej eparchii mukaczewskiej”, napisanej pod czujnym okiem promotora Ks. dr hab. Waldemara Pałęckiego prof. KUL.

Gratulujemy księdzu, o pozytywnej oceny obrony pracy doktorskiej. Ksiądz Dymitr pochodzi z Mukaczewa (Zakarpacie, Ukraina) z tradycji bizantyjsko-rusińskiej, a jest członkiem UKGK. Od sierpnia pełni funkcję administratora parafii w Toruniu. Gratulujemy Księdzu sukcesu naukowego!

Biogram naukowy

Ks. Dymitr Leszko urodził się dnia 13 września 1987 roku w Mukaczewie, na Ukranie, w obwodzie zakarpackim. W 2004 roku ukończył szkołę średnią i zdał egzamin dojrzałości w Szkole Ogólnokształcącej numer 13 w Mukaczewie. W tym samym roku, jako wierny Eparchii Mukaczewskiej, będącego Wschodnim Kościołem Katolickim Sui Iuris obrządku bizantyjsko-rusińkiego, wstąpił do greckokatolickiego seminarium duchownego w mieście Chust.

W 2006 roku wstąpił do postulatu Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce.  Odbył nowicjat, przeszedł całą formację aż do ślubów wieczystych, jednak postanowił ich nie składać i opuścił zakon. W 2015 roku ukończył Greckokatolickie Seminarium Duchowne w Lublinie, broniąc prace magisterską z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod tytułem „Likwidacja Grekokatolickiej Eparchii Mukaczewskiej (1944-1949)”, pod kierunkiem rektora seminarium ks. dr hab. Jarosława Romana Marczewskiego. W tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie i stał się przez to członkiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. W 2016 roku rozpoczął dzienne studia doktoranckie w specjalizacji homiletyka na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2018 roku zdobył licencjat kościelny w zakresie homiletyki, kontynuując studia doktoranckie.

W 2016 roku, pracując jako katecheta w szkole w Przemyślu, ukończył studia podyplomowe w zakresie nauczania etyki i filozofii, zaś w 2017 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie nauczania historii na Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie.

Równolegle z naukami teologicznymi interesuje się psychologią i psychoterapią. W 2019 roku ukończył 5-letnie studia psychologiczne na Mukaczewskim Uniwersytecie Państwowym, obronił pracę i uzyskał tytuł bakalarza psychologii w specjalizacji psycholog praktyczny. W 2020 roku zdobył tytuł magistra psychologii na tymże uniwersytecie, otrzymując tytuł psychologa, uznany  następnie za równoważny z polskim dyplomem ukończenia studiów magisterskich na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku psychologia.

W 2020 roku ukończył na Akademii Psychoterapii w Wiesbaden czteroletnie studia podyplomowe z zakresu psychoterapii, otrzymując tytuł certyfikowanego psychoterapeuty. W tym samym roku skończył studia podyplomowe z zakresu arteterapii, otrzymując tytuł artterapeuty.

W 2018 roku ukończył podyplomowe studia trenera personalnego, uzyskując stopień Instruktora Rekreacji Ruchowej w specjalizacji Trener Personalny na Polskiej Akademii Kultury i Sportu.

W 2018 roku otrzymał od Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich zgodę na tzw. birytualizm: odtąd posługuje również w obrządku  rzymskokatolickim.

W 2018 roku jego praca magisterska teologii została opublikowana w wydawnictwie Natan, w formie e-booka, z recenzją naukową prof. dr hab. Rolanda Prejsa OFMCap. W 2020 roku została w tymże wydawnictwie opublikowana została w formie e-booka jego praca magisterska z psychologii pod tytułem „Charakterystyka porównawcza osobistych doświadczeń kryzysu trzydzieści lat i kryzysu wieku średniego”.

W 2019 roku w czasopiśmie archidiecezjalnym „Blahowist” ukazał się jego artykuł pod tytułem: „Początki chrześcijaństwa na Zakarpaciu i unia użhorodzka jako symbol jedności chrześcijan. „

W 2020 roku uczestniczył w  I Międzynarodowej Naukowo-Praktycznej Konferencji Online pt. „Psychologiczne uwarunkowania dobrostanu kadr organizacji”, która odbyła się w Instytucie Prawa, Psychologii i Innowacyjnej Edukacji Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska”,. Wygłosił tam przedłożenie pt.: „Transkulturowa psychoterapia pozytywna jako odpowiedz na potrzeby dobrostanu jednostki w dzisiejszym świecie”.

W 2021 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie socjoterapii z resocjalizacją i profilaktyką uzależnień na Wyższej Szkole Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie.