Święty Walenty był z wykształcenia lekarzem. Natomiast z powołania duchownym. Lata jego życie w Cesarstwie Rzymskim przypadły na lata panowania cesarza. Klaudiusza II Gockiego.

Dzień św. Walentego – 14 lutego, wiadomy nam przede wszystkim jako Święto Zakochanych, obchodzony jest w naszej części świata już od średniowiecza (od 1496 r.) i związanych jest z nim wiele ciekawych zwyczajów, które przetrwały do naszych czasów. To przede wszystkim, co bardzo dobrze przyjęło się w Polsce, zwyczajowe wysyłanie walentynek – kartek ozdobnych z życzeniami, często własnoręcznie wykonanych, darowanie maskotek nie tylko ukochanej osobie, ale także dla najbliższych, nauczycieli, przyjaciół.

Mamy w Polsce kilka miejscowości i kościołów, w których znajdują się relikwie świętego Walentego. Te miejscowości to: Chełmno, Łącznik, Krobia, Częstochowa, Rudy Wielkie, Lublin, Grodzisk, Kłocko, Uraz,  Sławatycze (tutaj św. Walenty czczony jest przede wszystkim jako opiekun osób chorych psychicznie i epileptyków).

*        *        *

Relikwie św. Walentego znajdują się także w Ukrainie. Przechowywane są one w relikwiarzu w cerkwi pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Samborze na bocznym ołtarzu świątyni.

(bt)