Pośród patronów roku 2023, wybranych i przegłosowanych jednogłośnie przez Sejm RP, znalazł się profesor krakowskiej ASP Jerzy Nowosielski, malarza, rysownik, scenograf, pedagog, filozof, teoretyk sztuki. Uważany za jednego z najwybitniejszych

współczesnych pisarzy ikon. W uchwale sejmowej z 22 lipca 2022 r. zostało zapisane, że właśnie w 2023 roku obchodzić będziemy 100 rocznicę urodzin (ur. 7 stycznia 1923 r.) wybitnego twórcy, który większość swego życia spędził w Krakowie.

Patronami roku 2023, prócz profesora Nowosielskiego, zostali także: Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska. Rok 2023 został ponadto ustanowiony rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego.

Profesor Nowosielski, to mistrz ikony i wybitny twórca o szczególnym znaczeniu dla regionu Warmii i Mazur, bowiem jego dzieła na co dzień podziwiać możemy w greckokatolickich cerkwiach w Górowie Iławeckim, Węgorzewie i Ostrym Bardzie. Ikony profesora znajdują się także w prawosławnej cerkwi w Kętrzynie.

Bez wątpienia, na szczególną uwagę zasługuje cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim, bowiem właśnie tutaj profesor zaaranżował całe wnętrze rewitalizowanej, zdewastowanej gotyckiej świątyni z XIV w.

Wspomniana uchwała sejmowa o profesorze, między innymi, podaje: „Jerzy Nowosielski był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Wykonał wyposażenie i polichromie wewnątrz licznych świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po formę abstrakcji geometrycznej, malował akty kobiece i pejzaże. Jego sztuka do dziś jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum”.

(bt)