Związek Ukraińców w Polsce Oddział Mazurski przy współpracy z Zarządem giżyckiego Koła zorganizował w sobotę 7 maja koncert charytatywny POMAGAMY SOLIDARNIE UKRAINIE, na którym wystąpiły 2 chóry ukraińskie – „Kamerton” (Giżycko) oraz „Vyrij” (Gdańsk), polskim akcentem chóralnym był chór „Cantabile”, ponadto wystąpili również Pani Walentyna SYzon z Kijowa ze swoim autorskim wierszem „Rosja Stop”, Viktoria Petiuk (skrzypce) oraz Słavik Łukyańczuk (flet). Ukrainę reprezentowały Olga Piddubnyk (klarnet) oraz duet artystek z Kijowa.

Koncert miał szczególny charakter oraz szczególny przekaz o czym mogły świadczyć łzy wzruszenia na wielu twarzach. Rodzinną atmosferę tworzyli mieszkańcy regionu, licznie zgromadzeni przedstawiciele władz samorządowych oraz obywatele Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w mieście Giżycko.

Przybyły na koncert biskup Eparchi Olsztyńsko-Gdańskiej cerkwi Greckokatolickiej Arkadiusz Trochanowski w swoim wystąpieniu w sposób wzruszający podsumował koncert. Dziękujemy za te słowa!

Niedziela 8 maja odbyła się pod hasłem Święta Dziecięcej Twórczości oraz występów dzieci i młodzieży przybyłych do Giżycka z całego Mazurskiego regionu, pomimo długiej przerwy, braku występów na scenie spowodowanych pandemią dzieci bardzo dzielnie poradziły sobie ze stresem. W większości występów młodzież odnosiła się do sytuacji za naszą wschodnią granicą i swój występ dedykowani bohaterem walczącym o wolność i pokój w Ukrainie, nie zabrakło również wspomnień i twórczości Tarasa Szewczenki oraz akcentu solidarności i wsparcia narodu polskiego wobec Ukrainy.