W minionym tygodniu w naszej parafii odnowiono oblicze ikonostasu. Prace przy ikonostasie, które miały miejsce były pierwszymi od ponad 40 lat. Było to związane z tym, iż inne rzeczy zazwyczaj były pilniejsze. Cieknący dach, zawilgocone fundamenty, spróchniała konstrukcja ryglowa. W bieżącym roku dzięki prywatnym ofiarodawcom, którzy przekazali w depozyt dla parafii drzwi diakońskie oraz zespół 6-ciu ikon patriarchów, postanowiono odnowić konstrukcję ikonostasu. Jednocześnie dostosować ją kolorystycznie do innych elementów świątyni. 

Nowe elementy, drzwi diakońskie i prorocy są autorstwa znanego ikonopisarza Teofila Kopystyńskiego, który tworzył swoje dzieła w XIX wieku. W depozycie parafii znalazły się ikony św. Szczepana oraz św. Wawrzyńca-Lawrentija. Ikony z cyklu Proroków i Królów Starego Testamentu: Daniel, Ezechiel, Jonasz, Abdiasz, Mojżesz, Ozeasz, Zachariasz, Sofoniasza, Habakuk, Dawid, Salomon i Izajasz z 1860 roku.

W czasie prac dokonano zatrucia konstrukcji ikonostasu, szpachlowania dziur oraz przemalowania zgodnie z kolorystyką, która jest zgodna z zabytkową. Kolor turkusu i jego odcienie został odkryty na zabytkowych ławkach z XVIII wieku i jest odtwarzany w całej świątyni. 

W niedziele  09 października 2022 roku proboszcz naszej parafii ks. Paweł Potoczny poświęcił odrestaurowane ikony Proroków, Królów i świętych Męczenników. „Jest to dla naszej parafii wyjątkowa chwila, gdyż odnowiony ikonostas będzie pierwszym elementem rzucającym się w oczy, gdy będziemy wchodzić do świątyni. Odnowione oblicze tego elementu świątyni staje się dzisiaj dla nas znakiem odnowienia oblicza człowieka przez Chrystusa. To On oczyszcza z brudu grzechu, naprawia swoją łaską to co zostało zepsute i nadaje nowy wygląd odkupionemu człowiekowi. Radujmy się tym dniem, gdyż nasza wspólnota parafialna po raz kolejny dała świadectwo wiary, że trud pracy i zawierzenie Bogu przynoszą piękne owoce.” Ksiądz proboszcz podziękował za pracę dla Państwa Jarosława i Joanny Giemza z Łańcuta. Podziękowania w imieniu Państwa Giemzów przyjęła Mariana Potoczna, która każdego dnia po szkole przychodziła do świątyni aby pomagać w pracach. Nasza siedmioletnia parafianka malowała listewki, wskazywała i pod okiem specjalisty szpachlowała ubytki konstrukcji oraz nabierała nowego doświadczenia. W podziękowaniu otrzymała swój pierwszy różaniec, na którym obiecał zanosić modlitwy do Boga. 

Nowe-stare ikony pozostają własnością prywatnych ofiarodawców, do parafii zostały użyczone, aby spełniały swoją pierwotną funkcję. Prace były wykonywane jedynie przy konstrukcji ikonostasu i nie dotyczyły elementów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. Dla obrazów wpisanych do rejestru zabytków przygotowywany jest plan prac konserwatorskich oraz wycena rzeczoznawcy odnośnie prac konserwatorskich. Obecne prace w całości finansowane były ze środków parafia greckokatolickiej p.w. św. Mikołaja w Żelichowie.

(PWP)

Categories: Parafie